A nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő Olasz Kutatás Világnapját 2025. április 22-én ünnepeljük, Rita Levi-Montalcini születésének évfordulóján, aki 1986-ban orvosi Nobel-díjat kapott, és az első olasz nő volt, aki ezen tudományos elismerésben részesült.
Hallgasd meg külföldön dolgozó kutatóink és tudósaink olasz nyelven elérhető videóüzeneteit.
Kiállításunk a STEM (tudomány /Science/, technológia /Tecnology/, mérnöki tudományok /Engineering/ és matematika /Mathematics/) világát forradalmasító olasz kutatónők előtti tisztelgés. A cím, SWIT – Science Women of Italy (Olasz kutatónők), „fordulópontra” utal, egy olyan átkapcsolásra, váltásra (switch), amelynek köszönhetően új távlatok nyílnak és másképp kerül megvilágításba a jövő, különös hangsúlyt helyezve a nők kulcsfontosságú szerepére abban, ahogyan a világot látjuk és értelmezzük. A projekt a nők tudományos és technológiai kutatásokban való részvételének támogatásával és a nők a tudomány és a technológia fejlődéséhez való meghatározó hozzájárulásának kiemelésével az olasz Külügyi és Nemzetközi Együttműködési Minisztérium kulturális változások mögött álló innovatív politikák előmozdítása iránti intézményi elkötelezettségének kifejeződése.
1732-ben Laura Bassi volt a bolognai Tudományos Akadémia első női tagja, valamint a fizika területén az első egyetemi tanárrá kinevezett nő.
Eva Mameli Calvino olasz botanikus, természettudós volt, 1915-ben professzori címet kapott.
Rita Levi-Montalcini olasz neurológus volt. 1986-ban a növekedési faktorok felfedezéséért Stanley Cohen neurólogussal közösen megkapta az orvosi-élettani Nobel-díjat.
Margherita Hack Olaszország egyik legjelentősebb csillagásza volt, aki a tudományos kutatás kiváltképp a fiatalok körében folytatott népszerűsítésével igazi tudományos ikonná vált Olaszországban.
Amalia Ercoli Finzi az olasz és az európai tudomány kiemelkedő alakja. Életét a tudomány és az űrkutatás ügye előmozdításának szentelte.
Lucia Votano olasz asztro-részecskefizikus, 2009 és 2012 között a Gran Sasso Országos Laboratórium első női vezetője.
1975-ben első nőként szerzett nukleáris mérnöki diplomát a Milánói Műszaki Egyetemen.
Maria Cristina Fossi a Sienai Egyetem (UNISI) ökológia és ökotoxikológia professzora, és 2000 óta a Biomarker Laboratórium (CIBM) tudományos igazgatója.
Simonetta di Pippo nemzetközileg elismert olasz asztrofizikus. Hírnevét az ENSZ bécsi Világűrirodájának (UNOOSA) igazgatójaként szerezte 2014 és 2022 között.
Fabiola Gianotti olasz kísérleti részecskefizikus, a CERN (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) jelenlegi és első női főigazgatója.
Tiziana Catarci a római Sapienza Egyetem „Antonio Ruberti” Számítástechnika, Irányítástechnika és Mérnöki Menedzsment Tanszékének professzora, tanszékvezetője.
Elena Cattaneo a Huntington-kór és az őssejtek kutatása révén híressé vált, kiváló olasz farmakológus. 2006-ban az Olasz Köztársaság Érdemrendjével tüntették ki, és 2013-ban, Camilla Ravera és Rita Levi-Monftalcini után, ő lett a harmadik örökös szenátori tisztséget elnyerő nő.
Rita Cucchiara a Modenai és Reggio Emíliai Egyetem (UNIMORE) „Enzo Ferrari” Mérnöki Tanszékének informatika professzora.
Barbara Mazzolai a genovai Olasz Műszaki Intézet (IT) robotikai igazgatóhelyettese és a bio-inspirált robotika részleg vezetője.
Donatella de Pascale a nápolyi Anton Dohrn Zoológiai Állomás kutatási igazgatója és a fenntartható tengeri biotechnológiával foglalkozó részleg vezetője.
Maria Lucia Curri nemzetközi elismertségre tett szert az anyagkémia és a nanotudomány területén végzett tudományos munkája révén. Jelenleg a fizikai kémia professzora a Bari Egyetem Kémia Tanszékén, emellett a Nemzeti Kutatási Tanács (CNR) Kémiai-fizikai Folyamatok Intézetének kutatója.
Chiara Montanari olasz mérnök, és az első olasz nő, aki nemzetközi expedíciót vezetett az Antarktiszra.
Samantha Cristoforetti Milánóban született, 2014 novembere és 2015 júniusa között teljesítette első hat hónapos Futura-misszióját a Nemzetközi Űrállomáson, majd 2022-ben a Minerva-misszióval tért vissza az űrbe.
Paola Tognini 2008-ban szerzett diplomát gyógyszerészeti kémia és gyógyszer- technológia szakon a pisai egyetemen, majd további tanulmányai a neurobiológiára irányultak. Doktori fokozatát a pisai Scuola Normale Superiore egyetemen szerezte 2012-ben.
Maria Colombo 1989-ben született matematikai analízisre szakosodott olasz matematikus. A svájci EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) professzora, ahol a Matematikai analízis és variációszámítás tanszék vezetője.
Cristiana De Filippis olasz matematikus, 1992-ben született Bariban, hírnevét a variációszámítás és a részleges differenciálegyenletek területén alapozta meg.
A Milano Innovation District (MIND) Olaszország új tudományos kiválósági központja. Egy nagy, a tudást és a fenntartható növekedést támogató nemzetközi innovációs negyed, amely nyitott az innovációval, kutatással, elemzésekkel foglalkozók, valamint intézmények és cégek számára. További információkért látogasson el a MIND angol nyelvű honlapjára.
Az olasz Nemzeti Kutatási Tanács (CNR) által a külföldi partnerintézményekkel kötött kétoldalú tudományos és technológiai együttműködési megállapodások jelentős eszközként szolgálnak a közös kutatási kezdeményezések fejlesztését célzó intézményi keretek megteremtésében. Az egyik ilyen a CNR és a Magyar Kutatási Hálózat – HUN-REN (korábban Magyar Tudományos Akadémia – MTA) között született megállapodás, melynek nyomán megvalósult az „Emberek, áruk és kultúrák mozgása Európa két térségében: Magyarország és Dél-Olaszország a 15. és 21. század között” című projekt. A szóban forgó kötet a két, olasz és magyar kutatócsoport kutatási eredményeit gyűjti egybe. A kutatás célja, hogy megvizsgálja az emberek, áruk és kultúrák mozgásának formáit és csatornáit e térségekben, és elemezze, hogy a politikai, gazdasági és társadalmi intézmények milyen módon irányították, szabályozták és akadályozták ezeket a mozgásokat a 15. századtól napjainkig.
A kötet bemutatójára 2025. április 16-án 17 órai kezdettel kerül sor az Olasz Kultúrintézetben (1088 Budapest, Bródy S.u. 8.). Kötelező helyfoglalás 2025. április 15-ig: iicbudapest@esteri.it
A kötet elérhető az olasz Nemzeti Kutatási Tanács honlapján.