Olaszország, akárcsak az egész Földközi-tenger medencéje, a kultúrák olvasztótégelye. Itt már az évszázadok során olyan szokások, ízek és ismeretek halmozódtak fel, amelyek a helyi hagyományok hatalmas gazdagságát eredményezték. Olaszország a biológiai sokféleség olyan örökségét őrzi, amely egyedülálló a világon. Északtól délig minden olasz régiót az olajbogyó-, sütőipari, halászati és tejipari hagyományok nagyszámú fajtája jellemez. Az olívaolaj, különösen az extra szűz olívaolaj, a mediterrán étrend egyik legfontosabb tápláléka, amelyet az UNESCO 2010-ben az emberiség szellemi kulturális örökségeként ismert el.
Ha már kézműves termékekről és kulináris hagyományokról van szó, javasoljuk, hogy látogass el a “Benfatto“ kezdeményezést és a VIII. Olasz Gasztronómiai Világhetet bemutató oldalainkra is.
Olaszország köztudottan a dizájn egyik központja és híres a funkcionalitást, a formát és a stílust ötvöző alkotásairól.
Tudtad, hogy országunk a világon az alkotók egyik legnagyobb koncentrációjával büszkélkedhet? Kiváltképp Milánó ad otthont nagy számban szakembereknek, dizájniskoláknak, az ezen a területen működő vállalatok mintegy 25%-ának. A jellegzetes olasz stílust mindenhol szeretik. Ezért tudja a világ, hogy az olasz dizájn a legmegfelelőbb választás akkor is, amikor minőségi bútorokról van szó.
A dizájn és a gyártás sikeres integrációjának köszönhetően Olaszország a ruházat tekintetében a világ második legnagyobb exportőrévé vált. Az ágazatban kulcsfontosságúak a minőséget és a hagyományt megtestesítő, nagy odafigyeléssel beszerzett textilanyagok.
Olaszország Európában az első helyen áll a kulturális vállalkozások számát tekintve: az európai kulturális vállalkozások 14,5%-a olasz. Összesen 66 díjával Olaszország az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság után a harmadik helyen áll a legtöbb Oscar-díjat elnyert országok között. Ezen díjakhoz hozzáadódik még a több mint 250 olasz film, illetve szakember jelölése.
Olaszország – Kínával holtversenyben – első a világon az UNESCO világörökségi listájára felvett helyszínek számát tekintve: 55 helyszín, a világ összes helyszínének több mint 5%-a.
A mechanikai műszerek és gépalkatrészek gyártására szolgáló csúcstechnológiára 5000 olasz vállalat szakosodott, amelyek világszerte 80 milliárd eurót termelnek.
Olaszország a robotikában is globális szereplőnek számít a mechatronika és az ipari alkatrészek szempontjából meghatározó jelentőséggel bíró borotvaéles precizitással rendelkező szakembereivel. Az olasz tudomány, kreativitás és találékonyság garantálja a legmagasabb szabványnak megfelelő anyagokból fejlett termelési láncon keresztül létrehozott kiváló minőségű autóalkatrészeket is.
A növekedés és az innováció elősegítése: egy erős kutatási ökoszisztéma áll az olasz élettudományi ipar jelentős sikerének hátterében. Ennek az ágazatnak óriási hatása van, amely az olasz piacot Európa legjobb és leggyorsabban növekvő piacává teszi. Kutatásaink eredményeit világszerte megosztják és nagyra értékelik.
Az elmúlt öt évben Olaszországban nőtt a legnagyobb mértékben a gyógyszeripari export Európa-szerte és az élettudományi ágazatban.
Az Olasz Űrügynökség PRISMA műholdja a maga nemében az egyik legmodernebb eszköz. Olaszország áll olyan légi járművek, mint például a helikopterek ultramodern aerodinamikai technológiája mögött is.
Az űrkutatás és biztonság területén alkalmazott fejlett technológiáknak köszönhetően az olasz űrkutatási ágazat a világ 10 legjobbja közé került.
Az iparág berendezéseket, alkatrészeket, megfigyelő műholdakat és szenzorokat biztosít olyan ambiciózus nemzetközi projektekhez, mint a NASA Artemis és Mars Sample Return missziói.
Ha többet szeretnél megtudni az Olaszország részvételével megvalósuló űrmissziókról, látogass el a 2023-as Nemzeti Űrnap honlapjára.
Olaszország a világ egyik legenergiahatékonyabb országa. Infrastruktúrájának tervezésében az ország mind fenntartható, mind etikus jövő megteremtésére irányuló küldetése tükröződik.
Az olasz technológiának, tervezésnek, precíziós mérnöki munkának és kivitelezésnek köszönhetően nemzetközileg elismert iparág jött létre, amely jelenleg 92 országban 1000 munkaterületen valósít meg projekteket.
Olaszország villamos energiájának több mint egyharmadát megújuló forrásokból, víz-, nap- és szélenergiából állítja elő, és túlteljesítette az Európai Unió azon célkitűzését, hogy 2025-re a háztartási hulladék 65%-át újrahasznosítsa.
A Made in Italy márka a zöld gazdaságra támaszkodik, 345.000 olasz vállalat köteleződött el az alacsony szén-dioxid-kibocsátású termelés mellett. Olaszország a kiváló minőségű gázvezetékek beszállítójaként is ismert, e tekintetben a világ első öt exportáló országa közé tartozik.
Ezen túlmenően Olaszország vezető szerepet tölt be Európában a körforgásos gazdaság terén. Olaszországban a hulladék mintegy 80%-át újrahasznosítják, ami kétszerese az európai átlagnak (39,2%).
A sport erősíti Olaszország hírnevét külföldön és hozzájárul hazánk gazdasági és társadalmi növekedéséhez turistákat és befektetéseket vonzva az országba.
Olaszország ad otthont a 2026. február 6. és 22., illetve 2026. március 6. és 15. között megrendezésre kerülő XXV. Téli Olimpiai és Paralimpiai Játékoknak. Ez lesz az első olyan téli olimpia, amelyet két város, Milánó és Cortina közösen rendez.
A 107. alkalommal megrendezésre kerülő Giro d’Italia (Torinó, május 4. – Róma, május 26.) az olasz külügyminisztérium Olaszországban és külföldön intezíven folytatott átfogó promóciós tevékenységébe illeszkedik.