A „MANO D’OPERA” című dokumentumfilm-sorozat célja, hogy olasz operaházak tapasztalatain keresztül ismertesse meg a nagyközönséggel az olasz operaelőadásokat támogató legfontosabb mesterségek (világítás, jelmez- és díszlettervezés) történetét és fejlődését. A sorozat egyik epizódja az operában dolgozó szakemberek képzését és a szükséges kompetenciák elsajátításának folyamatát mutatja be.

A sorozatban szereplő nagy színházakban a nézők szeme elől rejtve munkálkodó szakemberek (egészen pontosan: díszlet-, jelmez- és fénytervezők) elbeszélésein keresztül merülünk bele a különböző mesterségek világába.

A cél az, hogy a közönség számára újszerű és magával ragadó rálátást nyújtson az Olaszország kulturális életében központi szerepet játszó intézmények munkájára, bemutatva azokat a „láthatatlan” szakmákat, amelyek lehetővé teszik a művészi kifejezés ezen ősi formájának megvalósulását. Interjúkat készítünk színházon kívüli szakértőkkel is munkájukkal kapcsolatos tapasztalataikról.

Az epizódok interjúk, archív anyagok és a mesterségeket művelők munkáját követő felvételek kombinációjából állnak össze, a docureality-khez hasonló modern és közkedvelt formában. A filmfelvételek és a zene a színpadra állítás frenetikus ritmusát, valamint a díszlet-, fény- és jelmeztervezők eleganciáját és a részletekre való odafigyelés kiválóságát hivatottak hangsúlyozni.

FÉNY

Milyen jelentősége van a fénynek a színpadon? Jelentős produkciókban dolgozó világítástechnikai szakemberekkel folytatott beszélgetések során e mesterség történetéből kiindulva ismerjük meg mivel foglalkozik egy fénytervező, mekkora a súlya egy előadásban, és mik is egy rangos színházban való munka kihívásai.

DÍSZLETTERVEZÉS

Mi a díszlettervezés? Fontos produkciókban dolgozó díszlettervezők interjúin keresztül ismerjük meg ennek a szakmának az alakulását. Végig vezetnek minket egy jelenet létrehozásának különböző szakaszain, a vázlattól a színpadra állításig, ezekben a rangos színházakban dolgozó mesteremberek és az itt folyó alkotófolyamat bemutatásával.

JELMEZTERVEZÉS

Nagy színházak jelmeztervezői mesélik el a szakma fortélyait, hogy miből indulnak ki, amikor egy előadáshoz jelmezt terveznek, és hogy milyen kihívásokkal állnak szemben nap mint nap. Követve őket munkájuk néhány kulcsfontosságú pillanatában kapcsolatba kerülhetünk ennek a nagybecsű és lenyűgöző művészetnek a mindennapjaival.

KÉPZÉS

Ebben az epizódban az operában dolgozó szakemberek képzésének kulisszái mögé nyerünk betekintést. Láthatjuk a veronai Olasz Opera Akadémia, valamint a Maggio Musicale Fiorentino növendékeit és tanárait, és elénk tárulnak a szakmára való felkészülés képzési módszerei. Az elbeszélés követi a hallgatókat, és rávilágít a motivációikra és a törekvéseikre ennek a világhírű művészet iránti elkötelezettségükre.

A SCALA

Az elbeszélés a milánói Scala Operaház kulisszái mögött zajlik, a „Don Carlo” premierje előtt. Belépünk az Ansaldo acélgyár egykori ipari telepének 20.000 négyzetméteres területére, ahol a legtöbb kézműves munkássága található. Díszlettervezés, szobrászat, hőformázás, asztalosműhely, gépészeti műhely, színpadkép-összeállítás, szabászat, jelmeztervezés, mosoda. Utazásunk ott ér véget, ahol minden újra kezdődik, a világhírű olasz operaház otthonában.